KARS VALİSİ SAYIN TÜRKER ÖKSÜZ'DEN

Avrupa Kayakla Oryantiring Şampiyonasına Davet

 

Anadolu’muzun Kafkaslara açılan kapısı, serhat şehir, Ebu’l Hasan Harakani diyarı, Türkiye’nin bağımsızlığında önemli imzası bulunan Gazişehir Kars; kadim medeniyetlerin beşiği olmuş, farklı kültürlere, medeniyetlere ev sahipliği yapmış, UNESCO Dünya Kültür Mirası Listesine girmiş olan Ani Antik Kentiyle, kalesiyle, 46 adet tabyasıyla, tarihi camileriyle, saraylarıyla, tarihi hamamlarıyla ülkemizin adeta açık hava müzesidir.

Sarıkamış ilçemiz; bu kadim şehre bağlı, gökyüzünün mavisi, sarıçam ormanlarının yeşili, kristal beyaz kar örtüsüyle bütünleşen, tarihi, kültürü ve eşsiz doğasıyla dünyanın ve ülkemizin cennet köşelerinden biridir.

Sarıkamış Kayak Merkezimiz; çığ tehlikesinin olmadığı, sarıçam ormanları içerisinde, Alp’lerde ve Sarıkamış’ta bulunan kristal kar üzerinde kaliteli kayağın marka adresidir. Saatte 4 bin 600 kişi taşıma kapasiteli 4 adet otomatik geçiş sistem özellikli dijital turnikeli telesiyej sistemiyle, toplam uzunluğu 22 kilometreyi bulan 9 adet kayak pistiyle her türlü kış sporuna uygundur.

İlimiz ve Sarıkamış; misafirlerimizin hoşça vakit geçirebilecekleri modern konaklama tesisleriyle, kütük eviyle, kafeleriyle profesyonel kış turizminde Türkiye’nin ve dünyanın en önemli destinasyonlarından biridir.

Tüm bu özellikleriyle her geçen gün, her geçen yıl kendini yenileyen ve önemini artıran Sarıkamış Kayak Merkezi; bir yandan kayak severleri ağırlarken, bir yandan da yerel, ulusal ve uluslararası spor yarışmalarına da ev sahipliği yapmaya, kayak sever ve sporseverleri ağırlamaya devam etmektedir.

Avrupa Kayakla Oryantiring Şampiyonası (ESOC2019)’nın 04-12 Şubat 2019 tarihleri arasında Sarıkamış Kayak Merkezimizde yapılacak olması Sarıkamış’ın ne kadar önemli bir destinasyon olduğunu bir kez daha kanıtlamıştır. Bu şampiyonada, Avrupa’nın ve ülkemizin dört bir yanından gelecek olan milli sporcular ve misafirlerimizi en iyi şekilde ağırlayacağımızdan kimsenin şüphesi olmasın.

İlimizde yapılacak olan bu şampiyonanın, Oryantiring sporunun ülke genelinde tanınmasına, yaygınlaşmasına, sevilmesine ve Türk Oryantiringi’nin uluslararası alanda başarı düzeyini artırarak, güçlü ülkeler arasında yer almasına büyük katkı sağlayacağına inanıyorum.

Ülkemizin ve Sarıkamış’ımızın tanıtımına büyük katkı sağlayacak olan Avrupa Kayakla Oryantiring Şampiyonası (ESOC2019) gibi önemli bir organizasyonun Sarıkamış’ta yapılmasını sağlayan ve bu çalışmada emeği olan herkese şahsım, Kars'lı hemşehrilerim ve ülkem adına şükranlarımı sunuyorum.

Ülkemizin mistik ve masalsı coğrafyasına sahip, yapımı devam eden ve yapılması planlanan yatırımlarla, tarihi dokusuyla, özgün kültürüyle, doğal güzellikleriyle, sıcakkanlı, konuksever, sevecen insanlarıyla ve görülmeye değer daha birçok güzelliğiyle tüm kayak severleri ve misafirlerimizi Sarıkamış’a davet ediyoruz