DEMİRCİ/MANİSA'DA ORYANTİRİNG PROJESİ

DEMİRCİ/MANİSA'DA YAPILAN PROJEMİZ İLE ORYANTİRİNG SPORUMUZU HIZLA BÜYÜTEREK DAHA FAZLA İNSANA ULAŞIYORUZ. 

CAMİAMIZA HAYIRLI OLMASI DİLEĞİYLE...

 

MANİSA-DEMİRCİ’DE ORYANTİRİNG BRANŞINDA DEV ADIM

 

Türkiye Oryantiring Federasyonu ve Manisa Oryantiring İl Temsilciliği’nin  proje paydaşı olduğu ; Zafer Kalkınma Ajansı'nca 2020 yılı Turizm Altyapısının geliştirilmesi mali destek programı kapsamında desteklenmeye hak kazanan Sarıçayır Doğa Aktiviteleri ve Milli Bilinç Kampı Turizm Merkezi  projesi faaliyetleri hızla hayata geçirilmeye başlanıldı. Demirci Kaymakamlığı ve Demirci Belediyesi işbirliğiyle yürütülen projenin önemli faaliyetlerinden biri olan  Oryantiring branşı ile ilgili haritalandırılma süreci de başladı.

 Proje kapsamında; Türkiye Oryantiring Federasyonu Organizasyon Kurulu Başkanı Özgür Morbel ile Türkiye Oryantiring Federasyonu haritacılarından ve aynı zamanda Uluslararası Teknik Danışman Yüksel Kösem, Demirci'de harita keşif, inceleme ve koordinasyon ziyaretinde bulundular. Demirci Kaymakamı Adem Kaya ile Demirci Belediye Başkanı Selami Selçuk başta olmak üzere keşif ve inceleme çalışmalarına katılan heyette  ; Demirci Belediyesi Proje Koordinatörü Ayşe Cevahir ile Demirci Kaymakamlığı Proje Koordinatörü Meltem Yeşil’de yer aldılar. Türkiye Oryantiring Federasyonun koordinesinde Hakem yetiştirme kursu, Eğitici Eğitimi Kursları, yerel- ulusal ve uluslararası sporcu kampları ile yerel, bölgesel , ulusal ve uluslar arası düzeyde yarışmalar yapılması konusunda çalışmalar başlatıldı. Bunun yanı sıra yarışmalarda ve faaliyetlerde kullanılmak üzere Elektronik Kontrol Sistemi ve Elektronik Sporcu Kartları da Kamp Merkezi  için bir kazanım olarak göze çarpmaktadır. Ayrıca, Demirci ilçesinin Kurtuluş günü ve Zafer Bayramı'nın kutlandığı 30 Ağustos ve haftasında  çeşitli etkinlikler düzenlenmesi kararlaştırıldı.

 

Türkiye Oryantiring Federasyonu Organizasyon Kurulu Başkanı Özgür Morbel ; Egenin  iç bölümlerinde yer alan Demirci ,  Ege Bölgesinin karakteristik bitki ve ikliminin yanı sıra hem İç Anadolu, Marmara  hem de Karadeniz bölgesinin de özelliklerini taşıyan ,termal kaplıcalarının şifa dağıttığı , doğa harikası ilçemizdir. Samimi ve doğallığını kaybetmemiş, Anadolu kültürünün hakim olduğu ilçede Türkiye’nin yanı sıra tüm dünyaya Camii ve geniş alan halıları dokunmaları ile ünlerin yayıldığı aşikardır. Oryantiring İlçede Manisa Celal Bayar Üniversitesinin Eğitim Fakültesinde öğrenim gören Beş bin öğrencinin yanı sıra Meslek Yüksek Okulunda da Üç bin öğrenci ile tam bir üniversite şehri özelliğini taşımaktadır. Yapılacak olan protokoller ile  geleceğimizi emanet edeceğimiz öğretmenleri yetiştiren Demirci Eğitim Fakültesi öğrenci ve öğretim üyelerine de Oryantiring eğitimleri verilecektir. Bu sayede Anadolu’nun dört bir yanına Oryantiring sever öğretmenleri de eğitimlerini tamamlamış olarak yollama fırsatı tanınmış olacaktır. Bunun dışında M.E.B. Öğrenci ve öğretmenlerini de merhaleli bir şekilde Oryantiring ile buluşturarak, alt yapıya yayılması planlanmaktadır.

Startını verdiğimiz bu tarihten itibaren Demirci , diğer spor branşlarının yanı sıra artık bir Doğa Sporları Merkezi olacaktır. Bu doğa sporlarının da hamiliğini Oryantiring Branşının yapacak olması bizlere de ayrı bir mutluluk verecektir. İlçenin çok değerli Mülki ve Mahalli Yöneticileri olan Demirci Kaymakamı Sayın Adem Kaya ve Demirci Belediye Başkanı Sayın Selami Selçuk’un şehre ve spora olan katkılarına bizzat şahit olduk. Türkiye Oryantiring Federasyonu Başkanımız Sayın Hacer Akyüz Hanım efendinin ,  sürece sağlayacağı destek müjdeleri de Demirci ‘ye verilen önemi perçinlemiştir. Koşarak Oryantiring’in yanı sıra Bisikletli Oryantiring , Kayaklı Oryantiring ve Patika Oryantiring’i disiplinlerinin dördünün de yapılabileceği ender yerlerden birisi olarak, Oryantiring’de bir cazibe noktasına dönüşeceğinden kuşkumuz yoktur.

 Milli ve Manevi değerlerinin korunup yaşandığı Demirci’de  Kurtuluş Savaşının kazanılmasında  önemli mihenk noktalarından birisi olan Kaymakam İbrahim Ethem ve emrindeki Akıncı kuvvetiyle 30 Ağustos Zaferinin mimarlarından olmuşlar ve Şehrin düşman işgalinden de aynı gün kurtarılmasını sağlamışlardır. 1300-1500 mt rakımda bulunan  yüksek irtifa sporcu kamp merkezlerinin de inşasına başlanmış olan ve haritalandırılması yapılacak olan bölgede gelişim ve performans kampları ile yarışmalara gelecek sporcu kafileleri hem Oryantiring branşını icra edecek olmalarının yanında , Milli değerlerimizi de bizzat yaşayarak Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün de işaret ettiği gibi  Zeki, Çevik ve Ahlaklı Sporcu olma yolunda aklen ve bedenen sağlam ve gürbüz bir nesil olarak ilerleyeceklerdir.

 

https://www.facebook.com/Demirci-Sar%C4%B1%C3%A7ay%C4%B1r-Do%C4%9Fa-Aktiviteleri-ve-Milli-Bilin%C3%A7-Kamp%C4%B1-Tagdep-104385971553072

 https://instagram.com/saricayir_projesi_tagdep?igshid=16uln7j0ldxdi

 https://twitter.com/DTagdep?s=08

 

VİDEO LİNKİ İÇİN TIKLAYINIZ... 

https://fb.watch/2IXzMDmvlX/