BASIN BÜLTENİ (SAMSUN)

 

 

TÜRKİYE ORYANTİRİNG ŞAMPİYONASI

BİLGİ OKULLARI 1.KADEME  YARIŞMASI

14-15 EKİM 2017

SAMSUN BASIN BÜLTENİ

 

ORYANTİRİNG (HEDEF BULMA): Her  türlü arazi ve iklim şartlarında katılımcıların harita ve pusula yardımı ile bir noktadan başka bir noktaya ulaşabilmek için sporcunun fiziki gücünü, taktik ve tekniğini geliştiren, ani ve doğru karar verebilme yeteneğini olgunlaştıran, bireysel veya takım olarak genellikle ormanlık alanda yapılmakla birlikte park gibi alanlarda da yapılabilen bir doğa sporudur.

 Daha çok ormanlık alanlarda yapılan bu spor dalında, Samsun’un Coğrafi-Tarihi ve Jeopolitik konumu ,Şampiyonanın Samsun verilmesinde önemli bir rol oynamıştır. 2 gün boyunca İlde konaklayacak olan ekipler Samsun’u tanıma fırsatı bulacakları gibi Samsun’un tanıtılmasında da  büyük rol oynayacağı  tarihi, turistik, folklorik, ticari ve tarım ürünlerinin farkına varılması öngörülmektedir.

Geçtiğimiz Temmuz ayında 23.Deaflympics oyunlarına ve bu oyunlar kapsamında Oryantiring yarışmalarına da ev sahipliği yapan Samsun şimdi de ‘Türkiye Oryantiring Şampiyonası Bilgi Okulları 1.Kademe Yarışlarına’ ev sahipliği yapacak. Türkiye Oryantiring Federasyonu, Samsun Büyükşehir Belediyesi ve Bilgi Okulları’nın işbirliği ve destekleriyle yapılacak olan şampiyona;

13 Ekim 2017 Cuma günü Piazza AVM ‘de Saat:18.00-20:00  Labirent Oryantiringi tanıtım vefarkındalık etkinliği

 14 Ekim 2017 Cumartesi günü Kabadüz mevkii saat:10:00 ‘da uzun mesafe

 14 Ekim 2017 Cumartesi günü Akşam saat:19:00’da Cumhuriyet meydanında Gece Orayntiring’i yarışması ve Altın Pusula Ödül Galası

 15 Ekim 2017 Pazar günü de  Yeniköy Mevkii’de saat:10:00 ‘da orta mesafe yarışı şeklinde yapılacaktır.

Yaklaşık 70 spor kulübünün, 850-1000 sporcu ile katılımının beklendiği şampiyonayı yoğun bir doğa sever kitlesinin de takip edeceği tahmin edilmektedir.

Yarışmaya; Ulusal ve yerel, tüm yazılı, görsel ve internet üzerinden yayın yapan  gazete,dergi , tv kanalları ile tüm halkımız  davetlimizdir.

           

   Türkiye Oryantiring Federasyonu                                                                 

           Basın İletişim Kurulu